Miejski ogród pełen pomidorów

Ochrona pomidorów

Fungilitic – nawóz i ochrona przed chorobami grzybowymi

Kiedy latem zrywam z krzaka pyszny pomidor czy też słodką malinę, to wiem po co był cały mój trud, zmęczenie, bolące plecy. Chciałoby się, aby tych owoców czy warzyw było jak najwięcej. I oczywiście żeby były zdrowe. Zdrowe jaklo rośliny i zdrowe dla konsumenta, czyli z użyciem minimalnej ilość środków ochrony roślin lub w pełni ekologiczne. Czy to możliwe w kapryśnym klimacie Polski? W uprawie pod osłonami już mi się udało. A uprawy gruntowe? Tu właśnie wkracza do gry Fungilitic – mikrobiologiczny preparat – jednocześnie nawóz i ochrona roślin.

Czym jest Fungilitic

To zarówno mikrobiologiczny nawóz (bakterie dostarczają roślinom azot i fosfor), jak i preparat ograniczający ilość grzybów i nicieni. Preparat został opracowany, przebadany i opatentowany przez prof. mikrobiologii Danutę Czernomysy-Furowicz i w oparciu o wyniki jej badań powstał ten wpis.

Zawarty w FUNGILITIC szczep bakterii Paenibacillus polymyxa DCF został wyizolowany ze środowiska naturalnego, posiada metrykę genetyczną, nie jest modyfikowany genetycznie.

Fungilitic

Mechanizm działania Fungilitic

Paenibacillus polymyxa wytwarza wokół korzenia wyjątkowo grubą, biologiczną błonę (biofilm), która chroni włośniki korzenia przed chorobotwórczymi grzybami, a sam mikroorganizm przed niesprzyjającymi czynnikami. Błona rośnie wraz z korzeniem rośliny i jest przepuszczalna dla związków mineralnych, co oznacza, że roślina swobodnie korzysta z dostępnych substancji odżywczych i bardzo dobrze się rozwija. Wokół  gromadzą się również inne niechorobotwórcze i przyjazne roślinie bakterie tworząc barierę nie do pokonania przez szkodliwe dla rośliny grzyby.  Dlatego preparat Fungilitic jest wskazany w uprawie kapusty narażonej na liczne choroby grzybowe, w tym kiłę kapusty. Preparat chroni także przed innymi uciążliwymi chorobami grzybowymi jak np.  zgorzel siewek, alternariozą i zarazą ziemniaczaną. Powoduje  ograniczanie rozwoju szarej pleśni, wywoływanej przez  Botritis cinerea.
Biofilm wytwarzany wokół jaj nicieni glebowych uniemożliwia wylęganie się z nich form dorosłych. Ustalono, że oprysk doglebowy preparatem Fungilitic redukuje o 25% liczbę nicieni. Szczep fermentuje cukry proste, złożone i polimery glukozy (celuloza, chityna), a powstający w czasie fermentacji dwutlenek węgla rozpulchnia glebę (działa jak aerator). Stosując preparat przywracamy równowagę biologiczną gleby.

Efekty aktywności szczepu Paenibacillus polymyxa są następujące:

– Chroni korzenie poprzez wytworzenie biofilmu wokół nich

– Syntetyzuje wolny azot i przekształca go w formy łatwo przystępne dla rośliny.

– Rozpuszcza kompleksy fosforu glebowego, przez co zwiększa jego dostępność dla roślin.

– Ogranicza ilość chorobotwórczych grzybów.

– Powoduje zmniejszenie populacji nicieni.

– Mineralizuje martwą substancję organiczną.

– Indukuje odporność roślin.

– Poprawia strukturę gleby.

Fungilitic przed rozpuszczeniem w wodzie

Efekty działania i stosowanie

Przedstawione powyżej kierunki aktywności Paenibacillus polymyxa  prowadzą do uzyskania wyższych i zdrowych plonów, zmniejszenia ilości porażonych roślin, poprawy żyzności gleby.

Preparat Fungilitic jest w formie płynnej. Można stosować go do podlewania roślin, zamaczania korzeni rozsady, cebuli. Przed użyciem należy rozcieńczyć wodą w stosunku 1 : 25 lub 1:50 (2% -4% roztwór). Można go przechowywać 6 miesięcy w zamkniętym opakowaniu. Nadaje się do stosowania w całym okresie wegetacyjnym roślin w temperaturze powyżej 10ºC. Nie należy łączyć ze środkami ochrony roślin, ale można z nawozami mineralnymi. Podlewać preparatem najlepiej w dni pochmurne lub deszczowe.

Fungilitic jest bezpieczny dla człowieka i zwierząt, wobec czego nie posiada karencji. Może być stosowany we wszystkich rodzajach upraw warzywnych, sadownictwie, roślinach ozdobnych, także doniczkowych. Nadaje się do pielęgnacji trawników. Przyspiesza mineralizację resztek pożniwnych.

Dlaczego Fungilitic, a nie inny preparat mikrobiologiczny?

Każdy preparat mikrobiologiczny to ingerencja w ogrodowy ekosystem. Aby ta ingerencja była pożyteczna, a nie szkodliwa wybór preparatu ma ogromne znaczenie. Dlatego szukałam i znalazłam preparat przebadany, zarejestrowany w katalogu środków do produkcji ekologicznej. Bardzo ważny jest też podany skład preparatu, czego brakuje na większości środków i nawozów reklamujących się jako ekologiczne.

Czy warto?

To pytanie zawsze pojawia się w chwili podejmowania decyzji dotyczącej zastosowania czegoś nowego. Badania naukowe prof. Czernomysy-Furowicz i opinie osób stosujących Fungilitic potwierdzają tę tezę. Jak preparat sprawdzi się w moim ogrodzie zobaczę za pewien czas, trzeba cierpliwie poczekać. Szczególne nadzieje wiążę z ograniczeniem chorób pomidorów i ogórków, które już zostały podlane preparatem. Również szara pleśń malin i truskawki potrafi zmniejszyć jagodowe plony. O efektach stosowania preparatu na pewno napiszę za kilka miesięcy.

Poprzedni

Zimni Ogrodnicy

Następne

Nawozy krzemowe w ochronie roślin

4 komentarze

  1. Dziękuję za piękny opis tego specyfiku. Zajmuję się od lat promowaniem i sprzedażą Fungiliticu, docieram do wielu rolników, ogrodników, warzywników i jeszcze nikt mi nie powiedział, że jest rozczarowany. Ogromnie się cieszę, że mogę pomagać wielu ludziom w podnoszeniu jakości i ilości ich plonów, zwłaszcza, że jest to produkt polski, a Danusię Czernomysy-Furowicz znałem od lat i przyglądałem się jej pracy i podejściu do ludzi. Mało znałem takich ludzi jak ona, ciepła, serdeczna, otwarta, profesjonalnie – doskonała. Niestety, w zeszłym roku dwukrotnie się zaszczepiła…i nie ma jej już wśród nas. Produkcję Fungiliticu prowadzi jej syn, gdyż całą technologię przekazała jemu. Pomaga mu mój syn, który jest rozkochany w mikrobiologii gleby.
    Jeszcze raz dziękuję za tak ciepłą opinię o produkcie i pozdrawiam serdecznie.

    • giardino

      Dziękuję za miły komentarz, cieszę się, że artykuł się podobał. Staram się upowszechniać wiedzę o produktach polskich firm, szczególnie gdy są one poparte badaniami. O efektach stosowania Fungiliticu w moim ogrodzie jeszcze napiszę. Pozdrawiam.

    • Mikoryza

      Proszę o informację czy można stosować fungilitic do roślin mikoryzowanych

      • giardino

        Myślę, że na to pytanie najlepiej odpowie producent preparatu. Na stronie https://www.fungilitic.com/stosowanie/ jest tylko informacja o niełączeniu w jednym zabiegu różnych preparatów mikrobiologicznych. Ja w uprawie warzyw nie stosowałam wcześniej mikoryzy. Stosowałam za to trichodermę, oczywiście nie jednocześnie z FUNGILITICiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Oparte na WordPress & Theme by Anders Norén