Miejski ogród pełen pomidorów

Attapulgit Ogrody Zacisza

Attapulgit – grecki sposób na suszę

Polska wiosna i lato często wiąże się z okresami suszy. Kto posiada nawadnianie kropelkowe może zapobiegać niedoborom wody. Kiedy jednak woda ze studni nie nadaje się do systemów kroplujących, wszystko zależy od ogrodnika. Dźwiganie konewek lub wielogodzinne stanie z wężem przy każdym krzaku pomidora czy ogórka jest praco  i czasochłonne. Stąd wszelkie sposoby ograniczenia nakładu pracy, czasu i wody bez szkody dla uprawianych roślin są warte wypróbowania. Jednym z nich jest  attapulgit .

Czym jest attapulgit

Attapulgit jest naturalnym minerałem glinokrzemianem, który poddany obróbce termicznej i mechanicznej  ma zdolność powiększania retencji wody w glebie, nawet w bardzo ekstremalnych warunkach temperaturowych.

Attapulgit poprzez swoją niezwykle porowatą strukturę, w połączeniu z ziemią, czy torfem, prowadzi do zwiększenia pojemności wodnej gleby (rezerwy wody). W ten sposób  zapewnia roślinom ochronę w okresie suszy, a jednocześnie pomaga w napowietrzaniu systemu korzeniowego, jak i w przechowywaniu składników odżywczych, powoli uwalniając je do rośliny.

Rodzaje attapulgitu

Attapulgit Ogrody Zacisza
ATEN ( attapulgit) w różnych granulacjach

Attapulgit w zależności od stopnia rozdrobnienia może być stosowania w następującej formie:

  1. Granulki o śr. do 5mm stosuje się na gleby ciężkie, gliniaste poprzez rozsypywanie na powierzchni gleby i mieszanie z jej górną warstwą.
  2. Granulki o śr. do 1mm stosuje się na glebach średnich i lekkich także w formie zmieszania z wierzchnią warstwą gleby oraz jako dodatek do torfu.
  3. Attapulgit w postaci proszku producent zaleca stosować w formie oprysku liści (w mieszaninie z wodą lub środkiem chemicznym).

Zalety stosowania

Najważniejszą zaletą jest znaczna oszczędność podczas nawadniania oraz ochrona w okresie wysokich temperatur – redukcja nawadniania w okresie suszy nawet o 50% – 66% (np. co 2-3 dni zamiast codziennie)

Attapulgit powoduje także lepsze wykorzystanie nawozu przez rośliny – pochłanianie nadmiaru nawozów (azot, potas, fosforu i pierwiastków śladowych) z gleby i stopniowe ich uwalnianie, przedłużające w ten sposób ich działanie. Stosowany w mieszance z nawozem pozwala ograniczyć dawkowanie do 30%.

Porowata struktura minerału poprawia napowietrzanie systemu korzeniowego.

Attapulgit jest dopuszczonych do stosowania w ekologicznej produkcji rolnej. Zdolność granulek do magazynowania wody i substancji nawozowych reguluje pH gleby, zmniejszają zużycie nawozów (retencja azotu) i korzystnie wpływają na system korzeniowy i wzrost roślin. Ponadto poprawiają wymianę jonową w glebie, wiążą metale ciężkie i substancje organiczne.

Attapulgit  można stosować we wszystkich rodzajach upraw, od warzyw po trawniki.

Sposoby aplikacji

1. Granulki ATEN 100 lub ATEN 200 można mieszać z podłożem 1 d0 1,5 litra na 100 litrów podłoża

2. Mieszanie z wierzchnią warstwą ziemi przed siewem lub sadzeniem roślin: ATEN 100 – 2,5 l /10m2, a ATEN 200 3l/10m2.

3. Dodawanie do dołka przed sadzeniem rośliny, drzewka : ATEN100 od 0,25l do 2,5l, ATEN200 od 0,3 do 3l( w zależności od wielkości sadzonki)

4. Do oprysków stosuje się 1-5 litrów ATEN300 na 100 litrów wody.

Okiem praktyka, czyli moje doświadczenia

Attapulgit w formie produktu ATEN Terra Eneo stosuję w tym roku po raz pierwszy. I choć główne letnie upały jeszcze przed nami, to już majowa susza daje się roślinom we znaki.

Obserwując zapotrzebowanie roślin warzywnych na wodę na pierwszym miejscu postawiłabym ogórki. Piaszczysta ziemia w moim ogrodzie momentalnie traci wilgoć i liście ogórków więdną. Dlatego w tym roku po raz pierwszy zastosowałam pod sadzonki ogórków ziemie kompostową zmieszaną z attapulgitem. Użyłam około 1/5litra granulek na 5 l kompostu. Podobną mieszanką zastosowałam do sadzenia papryki.

Jestem bardzo ciekawa tego eksperymentu. Obecnie sadzonki ogórków mają 15cm i rosną dobrze, a liście trzymają turgor pomimo suszy.

Planuję jeszcze wykorzystanie pylistej frakcji do oprysku bakłażanów i papryk w szklarni. Liczę, że zniechęci to przędziorki i mszyce do zasiedlania tych roślin. Wyniki moich eksperymentów przedstawię po sezonie – trzeba dać czas roślinom na wykorzystanie możliwości attapulgitu.

Poprzedni

Wermikulit, perlit i keramzyt- dodatki do podłoża

Następne

Naród roślin. Manifest zielonego supermocarstwa

3 komentarze

  1. ania

    ATEN przez jedno T 😉
    A tak to się wszystko zgadza – też stosuję od 3ch lat. I na balkonie południowym kiedyś i w ogrodzie. Sprawdził mi się w każdym z tych miejsc.
    Pozdrawiam

  2. Katarzyna

    I jak udał się Pani eksperyment? Czy zauważyła Pani jakąś różnicę?
    Jestem ciekawa Pani opinii na temat ATENU 🙂

    • giardino

      Właśnie przygotowuję artykuł o stosowanych przeze mnie niechemicznych ( mineralnych i biologicznych) środkóach wspomagających wzrost i ochronę roślin. Będzie tam także o ATENie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Oparte na WordPress & Theme by Anders Norén