Książka Wydawnictwa Gaj ” 250 ekoporad na dobry kompost, roślinne gnojówki, przywabianie owadów ” autorstwa Zbigniewa Przybylaka przedstawia ekologiczne metody nie tylko zakładania i utrzymania kompostu, ale również stosowania gnojówek i przywabiania owadów pożytecznych.
Kompost
Kompost jest najważniejszym i najniezbęniejszym dla ogrodnika nawozem. Edmund Jankowski
250 ekoporad na dobry kompost
Cytat autorstwa Edmunda Jankowskiego, znakomitego polskiego ogrodnika, założyciela Towarzystwa Ogrodniczego, śmiało może być mottem każdego ogrodnika.
W swojej książce autor podaje sposoby zakładania kompostu : wybór miejsca, odpowiednie układanie warstw. Można również dowiedzieć się, jakie zioła warto dodać do sterty kompostowej, aby przyspieszyć rozkład odpadków roślinnych.
Jak produkować kompost liściowy? Jak budować grządki podwyższone na bazie kompostu i co najlepiej na nich sadzić? Na te i inne pytania również znajdziemy odpowiedzi w książce. W podsumowaniu przeczytamy praktyczne zestawienie : 10 złotych reguł uzyskania dobrego kompostu.
Gnojówki roślinne
Oprócz kompostu w każdym ekologicznym ogrodzie wykorzystuje się gnojówki roślinne. Wszak to nie tylko nawóz, ale także środki ochrony roślin. Autor przedstawia sposoby wytwarzania gnojówek z roślin zielarskich jak np. popularna pokrzywa czy żywokost, ale także z warzyw cebulowych uprawianych w każdym ogrodzie. Gnojówki z czosnku, z racji mocnego zapachu, mają działanie dezorientujące szkodliwe owady – nie potrafią znaleźć rośliny żywicielskiej. W rozdziale o gnojówkach znalazłam przepis na gnojówkę wzmacniającą z dodatkiem Efektywnych Mikroorganizmów – na pewno wypróbuję ją w tym sezonie.
Jak przywabić owady pożyteczne do ogrodu
Dobrze, gdy w małym wycinku przyrody jakim jest ogród, panuje równowaga pomiędzy owadami szkodliwymi a pożytecznymi. Owady szkodliwe łatwo zauważyć – każdy widział łodygi oblepione mszycami, czy namiotnika na gałęzi jabłoni. Owady pożyteczne są dyskretne i zawsze krok z tyłu za szkodnikami. Warto zrobić wszystko, co możliwe, aby czuły się dobrze w naszych ogrodach i wspierały, a może nawet wyręczały nas w walce z inwazją mszyc, gąsienic i innych szkodników.
Dlatego konieczne jest budowanie domków dla owadów, pozostawianie dzikich zakątków ogrodu, a przede wszystkim bioróżnorodność uprawianych roślin. Ogród złożony z trawnika i iglaków będzie atrakcyjny tylko dla komarów.
Na zakończenie rozdziału znajdziemy tabelkę – zestawienie, w której każdemu pożytecznemu owadowi, czyli naszemu sojusznikowi, przypisano zwalczanego szkodnika oraz sposób przywabiania do ogrodu.
W ostatnim rozdziale książki odwiedzamy ekologiczne gospodarstwo rodzeństwa Nawieśniaków, gdzie w praktyce stosuje się przedstawione powyżej ekoporady.
Podsumowanie
Kolejną ( tom4) książkę z serii Tradycyjny ogród ekologiczny czyta się bardzo dobrze. Zawarte w niej ekoporady pomagają stworzyć ogród przyjazny owadom pożytecznym, nawożony naturalnie, oferujący zdrowe warzywa i owoce.
Dodaj komentarz