W majowy weekend porzuciłam na kilka dni doglądanie mojej hodowli pomidorów, walkę z rosnącymi bujnie chwastami oraz chorobami grzybowymi drzewek owocowych i wybrałam się na wycieczkę do Saksonii. Ta oddalona o 2 godziny jazdy od Polski kraina obfituje w liczne zamki, pałace i oczywiście ogrody.
Zwiedzanie rozpoczęłam od barokowego ogrodu pałacu Grossedlitz. Malownicze partery i kolorowe rabaty kwiatowe zaprojektowane na początku XVIII wieku zachowały się do czasów obecnych. O tej porze roku zwracają uwagę nasadzenia licznych odmian tulipanów, narcyzów i różne odmiany szachownic, zwłaszcza górująca nad pozostałymi szachownica perska.
Jak w wielu pałacach także i tu znajduje się oranżeria z drzewkami cytrusowymi. Niestety nie zachowało się 1250 oryginalnych drzewek, gdyż awaria ogrzewania i mroźna zima 1927/1928 zniszczyły 200 letnią kolekcję. Obecnie od maja można podziwiać 100 cytrusów sprowadzonych 20 lat temu z Toskanii.
Kolejnym pałacem i oczywiście parkiem, bo to już nie jest ogród, jest Pillnitz. Park obejmuje ogród angielski, holenderski, chiński, palmiarnie i oranżerie. Niespotykaną atrakcją parku jest 250 letnia japońska kamelia o wysokości sporego drzewa, dla której zbudowano specjalną , otwieraną szklarnię dla ochrony przed mrozem. Jak na swoje lata kamelia wyglądała znakomicie i oczywiście pięknie kwitła.
Do parku i pałacu Zuschendorf trafiłam przypadkowo, ale to co zobaczyłam oczarowało mnie. Oto w pałacowych wnętrzach znajduje się wystawa 360 odmian azalii wszystkich możliwych kolorów i rozmiarów – od niewielkich okazów doniczkowych po kwitnące „choinki”. Trudno to opisać – trzeba zobaczyć.
Wcześniej w marcu i kwietniu odbyła się tam wystawa kamelii, a w lecie będzie jeszcze wystawa hortensji. Teraz kwitnące kamelie można oglądać w kilku szklarniach na terenie pałacowego parku.
Ogród Zuschendorf warto zobaczyć z jeszcze jednego powodu – otóż słynie on z hodowli bonsai. Są tu minimalistyczne formy nie tylko typowych roślin bonsai jak klony, iglaki ale również figa lub jabłoń bonsai – ciekawe czy zawiązuje owoce ?
Dodaj komentarz