Przedwiośnie sprzyja przygotowaniom teoretycznym – szperanie w internecie i praktycznym – poszukiwanie miejsca zakupu podłoży.
Wybór nie jest prosty. Producenci oferują różne rodzaje podłoży w zależności od uprawianych gatunków roślin Szczególna grupę stanowią podłoża do wysiewu nasion i pikowania siewek z uwagi na delikatność i wrażliwość młodych roślin. Również ja co roku staję przed dylematem jakie podłoże wybrać i gdzie je kupić. A jakie cechy powinno spełniać podłoże do wysiewu?
First things first, czyli najpierw materiał z którego powstaje podłoże.
Torf
Podstawowym materiałem do produkcji podłoża jest torf. Nie jest to grupa jednolita – mamy torf niski i torf wysoki. Torf niski pozyskiwany jest z płytkich złóż np. na łąkach, na które wraz z wodami gruntowymi spływają nawozy i środki ochrony roślin stosowane w rolnictwie, co znacznie podnosi zasolenie podoża. Mogą również zawierać patogeny grzybowe lub bakterie niebezpieczne dla roślin. Torf wysoki powstaje z pokłądów mchu torfowca bez dostępu wód gruntowych , jedynie opadowych. Jego pH jest niskie , wymaga buforowania. niskie jest również zasolenie -,1-0,2mg/l. Frakcja torfu stosowane do produkcji podłoża powinna być mała – 0-5mm.
Włókno kokosowe
Materiał pozbawiony patogenów, doskonale chłonący wodę. Stosowany samodzielnie we frakcji 0-7mm, lub w połączeniu z torfem. Włokna kokosowe zostają odpowiednio oczyszczone a następnie zbuforowane, aby uzyskać odpowiednie pH.
Włókno drzewne
Nowy element podłoży zastępujący torf – powstaje podczas obróbki drewna iglastego na drodze mechanicznej i termicznej. Oczywiście wymaga dodatku kompostu lub włókna koksowego.
Dodatki nawozowe, polepszające nawodnienie, inne
Najczęściej jest to mieszanka nawozów NPK 14-16-18 i kredę ( do podłoży torfowych) . Dodatkowo może zawierać mikroelementy.
Do poprawy nawodnienia dodawany bywa Hydrofil. Z innych składników podłoży należy wymienić perlit, piasek, kompost.
I wreszcie jakby to ujęli Anglicy – The last but not the least – sposób przechowywania.
Ważny przy podłożach torfowych, niestety niemożliwy do sprawdzenia przez klienta . Powinny być przechowywane w suchym i chodnym miejscu – tylko jak to sprawdzić?
Na targach zaprezentowało się kilku producentów podłoży korzystających z różnych substratów bazowych.
Hartmann – firma produkująca podłoża z litewskiego torfu, obecna na polskim rynku od 18 lat. Po raz pierwszy obok produktów dla profesjonalnych ogrodników w worka 80 l i 250 l pojawiły się opakowania 50l. Podłoże do wysiewu, pikowania i ukorzeniania zawiera nawóz NPK oraz hydrofil, który ułatwia wchłanianie wody i zapobiega powstawaniu suchej skorupy na wierzchu podłoża.
Athena. Firma znana bardziej z produkcji kory do ściółkowania niż z podłoży przedstawiła nową serię Plonownik, która obejmuje nawozy i podłoża specjalistyczne, w tym substrat uniwersalny do wysiewu i pikowania.
Kronen. Ziemia do wysiewu w 5 i 20 l workach z nawozem NPK i nawilżaczem łatwo dostępna w marketach . Dodatkowo firma zaprezentowała podłoże do roślin bez torfu , który zastąpiono włóknem drzewnym ecofibrex, ale podłoże to nadaje się raczej sadzenia większych roślin.
Biovita. Ziemia do wysiewu z włóknem kokosowym.
KIK ziemia do wysiewu i pikowania 10 lub 20. Z zawartością torfu, włókna kokosowego, nawozu, perlitu.
Wśród wystawców zabrakło firmy Hollas – twórcy podłoża do wysiewu Aura i jego wersji hobbystycznej Sterlux oraz firmy Hydrokomplet – producenta podłoża BiaBella do wysiewu. Odnotowuję ich nieobecność, ponieważ wielokrotnie korzystałam z podłoży ww firm uzyskując dobre efekty.
Jeśli jeszcze dokładniej zanalizować problem wyboru podłoża, to powinno się brać pod uwagę rośliny , które chcemy na nim uprawiać , bo mają różne wymagania nawozowe nawet na tak wczesnym etapie jak siewki i sadzonki. Wg. prof Jana Rumpela , autora książki Uprawa pomidorów polowych , podłoże do wysiewu pomidorów powinno zawierać NPK 15-8-30 Mg 6, Ca 150, a podłoże do pikowania i rozsady NPK 25-15-25 mg 10, Ca 200. Niestety większość gotowych podłoży nie ma w opisie dokładnego składu nawozowego, a jeśli jest podany to przeważnie NPK 14-16-18.
Jak widać wybór podłoża jest trudny, często decyduje dostępność w lokalnych sklepach ogrodniczych lub marketach budowlanych. Niektóre podłoża można kupić przez internet, ale koszty wysyłki ciężkiego opakowania przekraczają cenę podłoża. Warto uważać na bardzo tanie podłoża, bo zdarzały mi się ziemie z kawałkami patyków, kory, z kłączami chwastów. Jedno z podłoży było pokryte białą pleśnią. Niestety wszystkie te mankamenty widać dopiero po otwarciu zakupionego worka. O ile patyki można wybrać to pleśń potrafi zniszczyć siewki.
Podłoża to temat rzeka. A jakie podłoża stosują moi Czytelnicy?
Dodaj komentarz