Od kilku lat zakup polskiego czosnku zimą jest nie lada wyczynem. Na sklepowych półkach króluje czosnek chiński w towarzystwie hiszpańskiego. Dlatego własna, ogrodowa lub działkowa uprawa czosnku ozimego staje się koniecznością. Jak to zrobić aby osiągnąć sukces?

Czosnek ozimy sadzę od kilkunastu lat. Zaczynam od wyboru odmiany. I tu pojawia się pierwszy problem. W sklepach ogrodniczych króluje Harnaś. To najpopularniejsza odmiana hodowli polskiej firmy Polan ( obecnie część Plantico) . Pozostałe odmiany : Ornak, Arkus bywają dostępne w sklepie firmowym, a Mega jest właściwie niedostępna.

W tym roku sadzę dwie odmiany czosnku – Ornak oraz pierwszy raz czosnek Lubasza. Lubasza jest gatunkiem czosnku ozimego pochodzącym z Ukrainy. Jest późniejszy od Ornaku, ale przechowuje się 10 miesięcy.

Czosnek ozimy
Im większy ząbek tym większa będzie główka czosnku

Sadzenie czosnku ozimego

Uprawa czosnku ozimego zaczyna się od sadzenie czosnku od połowy października do listopada, w zależności od warunków pogodowych – w ciepłych latach i ciepłych rejonach kraju sadzimy później. W tym roku, z uwagi na ciepła jesień, posadziłam czosnek pod koniec października. Ząbki na pewno zdążą się ukorzenić przed zimą.

Grządka powinna być dobrze spulchniona. Przed przekopaniem zastosowałam granulowany obornik . Po wyrównaniu powierzchni grządki wytyczam rządki. Odstęp między rzędami powinien wynosić 25-30cm. Następnie wykonuję rowki do sadzenia o głębokości około 8cm. Rowki wysypuj kompostem, potem także posadzone ząbki przykrywam kompostem. Odstępy między sadzonymi ząbkami czosnku wynoszą proporcjonalnie do ich wielkości – przy dużych ząbkach 10cm.

Jak zabezpieczyć czosnek ozimy przed nicieniami

Przez wiele lat nie stosowałam żadnego zaprawiania ząbków czosnku przed sadzeniem. Nowe główki wyrastały dorodne i zdrowe. Aż do czasu. Dwa lata temu moją uprawę czosnku zaatakował nicień – niszczyk zjadliwy. Faktycznie był bardzo zjadliwy. Z czterech rządków czosnku pozostał tylko jeden.

Główki czosnku uszkodzone przez nicienie po prostu gniły.

Ogrody Zacisza czosnek
Czosnek zainfekowany przez nicienie i grzyby

Ochrona biologiczna

Ochrona biologiczna to właściwie jedyna możliwość ograniczenia żerowania nicieni. W tym roku stosuję preparat SoilControl, który już sprawdził się w ochronie marchwi przed nicieniami.

Preparat rozpuściłam w wodzie deszczowej, a następnie podlałam grządkę na której sadzą czosnek.

SoilControl
Preparat rozpuszczam najpierw w mniejszej ilości wody

Zmianowanie

Podobnie jak w innych uprawach nie należy sadzić czosnku na grządce gdzie wcześniej rosły rośliny cebulowe. Po pojawieniu się nicieni konieczna jest co najmniej 5 letnia karencja od uprawy roślin cebulowych na danej grządce.

Aksamitki wróg nicieni

W ogrodzie warzywnym mam zwyczaj obsadzania brzegów grządek aksamitkami. Lubię to połączenie kwiatów i warzyw. Ale nie tylko chodzi o walory estetyczne. Korzenie aksamitek wydzielają alfa-tertienyl, który ogranicza rozwój nicieni.

Rośliny obwódkowe
Aksamitki – urocze i pożyteczne

Dwa lata temu grządka z czosnkiem była grządką brzegową, czyli z 3 stron obsadzoną aksamitkami. I rzeczywiście tylko czosnek rosnący w rzędzie równoległym do rzędu aksamitek nie był uszkodzony przez niszczyka. Jest to więc skuteczna naturalna metoda walki z nicieniami.

Czosnek ozimy posadzony i co dalej?

Zdarza się, że czosnek przed zimą nie tylko się ukorzeni ale także wypuści zielone listki. Nie należy się tym martwić, u mnie zdarza się tak co roku. Wtedy przez spodziewanymi mrozami przy barku okrywy śnieżnej przykrywam grządkę zimową włókniną, aby bezpiecznie doczekał do wiosny.