Nakładem Wydawnictwa Dragon ukazał się Atlas roślin miododajnych. Autor Marek Pogorzelec jest pszczelarzem, więc z racji swojego zawodu doskonale zna rośliny miododajne. Współpracuje z miesięcznikiem ” Pszczelarstwo” i tworzy własną kolekcję roślin miododajnych w Chwalęcicach w Wielkopolsce.
Pszczoły i ich dobrostan jest ważny nie tylko dla pszczelarzy. Także ogrodnikom i sadownikom powinno zależeć na owadach zapylających. W końcu bez nich nie będzie dobrych plonów. Jak namówić pszczoły i inne zapylacze do odwiedzania naszego ogrodu? Sadzić rośliny miododajne.
Czym są rośliny miododajne
Rośliny miododajne to gatunki roślin, które produkują nektar i pyłek, stanowiące cenny pokarm dla pszczół i innych owadów zapylających. Nektar pszczoły przetwarzają w miód, zaś pyłek jest dla nich źródłem białka. Rośliny te odgrywają kluczową rolę w ekosystemach, wspomagając proces zapylania, który jest niezbędny do produkcji owoców i nasion. Sadzenie roślin miododajnych w ogrodach nie tylko wspiera populacje zapylaczy, ale również przyczynia się do zdrowia i różnorodności biologicznej środowiska.
Jak korzystać z atlasu roślin miododajnych
W atlasie znajdziemy opis 345 gatunków drzew, krzewów, roślin zielonych rosnących w lasach, na polach i łąkach, w ogrodach. Opis każdej rośliny zawiera jej cechy morfologiczne, metody uprawy i rozmnażania, walory użytkowe i pszczelarskie.
Na początku każdego opisu, zaraz po nawie polskiej i łacińskiej, znajdują się symbole graficzne. Informują one w prosty, skrótowy sposób o istotnych cechach rośliny. Dowiadujemy się z nich czy i w jakim stopniu roślina jest źródłem pożytku nektarowego i pyłkowego. Czy ma właściwości lecznicze, czy jest jadalna czy trująca. Kolejne symbole określają wymagania stanowiskowe i uprawowe rośliny.
Aby dodatkowo ułatwić czytelnikom korzystanie z atlasu autor zamieścił krótki kurs botaniki dla każdego. Na kliku stronach przedstawił opis, a zwłaszcza rysunki typów łodyg, liści, kwiatostanów i kwiatów oraz owoców. Nie zabrakło nawet mapy stref mrozoodporności Polski.
Atlas roślin miododajnych
Atlas rozpoczyna znany wszystkim ogrodnikom i smakoszom agrest. Rośnie w każdym ogrodzie działkowym i wielu ogrodach przydomowych. Jest przykładem jak łatwo łączyć korzyć dla zapylaczy z korzyścią dla człowieka. Drobne, niepozorne kwiatki agrestu są bowiem źródłem nektaru i pyłku. Podobnie wygląda to w pozostałych gatunkach drzew i krzewów owocowych.
Znakomitym źródłem pyłku i nektaru są wszystkie zioła ogrodowe np. bazylia, tymianek, szałwia, lubczyk.
Kwitnące warzywa, np cebula siedmiolatka także stanowi bogate źródło nektaru i pyłku.
Kwiaty ozdobne, wydawałoby się pewne źródło pożytku pszczelego, nie zawsze nim są. Piwonia i róża jest tylko źródłem pyłku, a w pysznogłówce szkarłatnej nektar jest trudno dostępny.
W atlasie nie brakuje opisów dzikich roślin łąkowych i roślin rolniczych czy poplonowych np. rzodkiew oleista.
Zestawienie roślin zamyka żylistek, dość popularny ozdobny krzew ogrodowy, stanowiący źródło średniej ilości nektaru i pyłku.
Dlaczego warto sadzić rośliny miododajne
Sadzenie roślin miododajnych w ogrodzie przynosi wiele korzyści, zarówno ekologicznych, jak i praktycznych. Przede wszystkim tworzymy środowisko przyjazne dla zapylaczy. Zapewniając pożytek owadom rozwijamy bioróżnorodność w ogrodzie. Więcej zapylaczy to z kolei większe plony. Rośliny miododajne są często piękne i pachnące, co sprawia, że ogród staje się atrakcyjniejszy wizualnie i sensorycznie.
Ogrody Zacisza polecają
Atlas roślin miododajnych to kompendium wiedzy o roślinach pożytecznych dla zapylaczy. Jeśli chcemy stworzyć pszczołom i innym pożytecznym owadom idealne warunki do życia w ogrodach, musimy poznać ulubione przez nie gatunki roślin. I wcale nie trzeba wysiewać kwietnych łąk. Wystarczy zróżnicowany gatunkowo ogród kwiatowo-ziołowo-warzywny, mini sad i jagodnik. A jeśli ogród jest dość duży, to możemy stworzyć w nim zakątek szczególnie miododajnych chwastów, jako dodatkową zachętę dla naszych latających pomocników. I tu także z pomocą przyjdzie nam atlas, doskonała książka dla ogrodników i pszczelarzy.
Dodaj komentarz