Lubię kwiaty. Ogrodowe, domowe, mogą być też malowane. Szczególnie w zimowych miesiącach, kiedy za oknem głównie szaro, a domowe storczyki dopiero szykują się do kwitnienia.
W taki właśnie szary zimowy dzień odwiedziłam Villę La Fleur , czyli kwiat, w Konstancinie Jeziornie. Willa ta, a dokładnie kompleks dwóch willi z początków XX wieku, mieści w swoich salach prywatne muzeum polskich i żydowskich artystów znanych jako Ecole de Paris, czyli Szkoła Paryska.
Szkoła Paryska
Szkoła Paryska określała grupę artystów, także polskich głównie pochodzenia żydowskiego, przyjeżdżających na początku XX wieku do Paryża i otwierających swoje pracownie na Montparnassie. Za najbardziej znanych uważa się Picasso, Modigliani, a z polskich malarzy Ślewiński i Pankiewicz. Tu rozwijały się prądy takie jak kubizm, fowizm, ekspresjonizm i ulubione przez mnie Art Deco.
I chociaż tematyka obrazów i rzeźb twórców Ecole de Paris oraz Art Deco jest bardzo bogata, to mnie miłośnika kwiatów, ogrodów i roślin zachwyciły obrazy nazywane niesłusznie martwa naturą. Zapraszam na wirtualna wycieczkę.
Tamara Łempicka
Miała swój wyjątkowy styl malarski, widoczny zwłaszcza na znanych portretach kobiet. Zapewne większość osób zna obraz „ Kobieta w zielonym bugatti”. Mnie zaskoczyły i zachwyciły kwiatowe obrazy oraz martwa natura.
Maria Marevna
Przybyła do Paryża w 1912 roku. Początkowo malowała obrazy w stylu kubizmu, potem neoimpresjonizmu.
Mojżesz Kisling
Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych przybywa do Paryża w 1911 roku. Książe Montparnassu, nazywany tak z powodu towarzyskiego usposobienia i sukcesów finansowych. Za walkę w Legii Cudzoziemskiej w czasie I wojny światowej otrzymał obywatelstwo francuskie.
Sonia Lewitska
Do Paryża przyjeżdża z Żytomierza w 1905 r i studiuje w paryskiej akademii Sztuk Pięknych.
Maurycy Mędrzycki
Także student Paryskiej ASP, malarz, kompozytor, a podczas II wojny światowej członek francuskiego ruchu oporu.
Henryk Berlewi
Malarz, grafik, teoretyk sztuki. Student ASP w Warszawie, Antwerpii i Paryżu.
Jerzy Ascher
Artysta żydowski – architekt i malarz. Autor pejzaży, portretów i martwej natury.
Mela Muter
Polska malarka żydowskiego pochodzenia, modernistka i portrecistka. Malowała także martwą naturę. Najwięcej obrazów o tej tematy powstało podczas jej pobytu w Bretanii podczas I wojny światowej.
Wizyta w Villi La Fleur
Przedstawione przeze mnie obrazy to tylko niewielki wycinek zbiorów Villi La Fleur. Poza stałą ekspozycją twórców Ecole de Paris można obejrzeć do marca czasową wystawę „Tamara Łempicka a art deco”. Bilety lepiej zakupić przez internet aby uniknąć kolejki do kasy. Po obejrzeniu ekspozycji warto pospacerować po ogrodzie otaczającym willę.
Dodaj komentarz