Każdy ogrodnik staje przed trudnym wyborem jakie rośliny warzywne i ozdobne posadzić w swoim ogrodzie czy na działce. Olbrzymia ilość nasion nie ułatwia zadania. Można czytać opisy firm nasiennych, komentarze znajomych ogrodników na FB lub zachwycić się fotografiami roślin. A może by tak skorzystać doświadczeń amerykańskich? Poznajmy All-America Selections Winners.
Historia AAS Winners
W czasach kiedy nie było internetu i telewizji trudno było dotrzeć do informacji informacji o nowych odmianach roślin . Pozostawały tylko gazety.
Ray Hastings był prezesem Południowego Stowarzyszenia Nasienników w Atlancie w stanie Georgia. Zaproponował ideę All-America Selections, aby ogrodnicy przydomowi mogli dowiedzieć się, które nowe odmiany są najlepsze do uprawy. W tym celu zachęcił wszystkie firmy nasienne do założenia poletek doświadczalnych, testowania nowych odmian i uzgodnienia działań marketingowych dla nowych warzyw i kwiatów. Oceną wysianych nowych odmian zajmowali się bezstronni sędziowie. Do prób nasiennych przyjmowane byłyby tylko nowe odmiany.
Jak to działa
Od 1932 roku na 80 poletkach doświadczalnych wysiewane są nowe odmiany roślin z nasion dostarczanych przez hodowców.
Sędziowie AAS to profesjonalni ogrodnicy.
AAS jak organizacja non profit swoje dochody przeznacza na umożliwienie prób hodowlanych i promocje zwycięzców.
Zwycięzcy i nagrody
Zwycięzcy typowanie są w następujących dziedzinach:
- rośliny ozdobne z nasion,
- rośliny ozdobne z sadzonek,
- jadalne ( warzywa i owoce z nasion),
- rośliny zielone.
Istnieją trzy rodzaje nagród. Nagroda Złotego Medalu AAS przyznawana jest tylko raz lub dwa razy na dekadę i jest zarezerwowana wybitnych odmian roślin.
Standardowe oznaczenie AAS National Winner otrzymuje odmiana uznana za godna polecenia z uwagi na smak, wczesność, odporność na choroby.
Tytuł regionalnego zwycięzcy AAS otrzymuje odmiana idealna dla danego regionu.
Zwycięzcy AAS są ogłaszani trzy razy w roku w listopadzie, styczniu i lipcu. Wszystkie nagrodzone odmiany można oglądać na poletkach pokazowych.
Pomidorowi (i nie tylko) zwycięzcy
W ogromie nagrodzonych roślin jadalnych moją uwagę przyciągnęły oczywiście pomidory. Z radością odkryłam wśród moich roślin laureata -weterana. Jest nim pomidor Jubilee – zwycięzca roku 1943. To wczesna odmiana pomarańczowo-złotego pomidora o smacznym, słodkim miąższu.
Innym jeszcze starszym weteranem jest laureat z 1934 roku – burak Detroit.
Sprzedawana w Polsce rzodkiewka Cherry Bell to zwycięzca z roku 1949.
Z kolei arbuz Mini Love to całkiem młody laureat z 2017 roku.
Często zastanawiałam się skąd nazwa sałaty kruchej Great Lakes 118. Zbierając materiały do tego artykułu dowiedziałam się, że to AAS Winner z 1944, dobrze przystosowana do chłodniejszego klimatu typowego dla Krainy Wielkich Jezior w USA.
All-Europe Selections?
Europa podobnie jak Ameryka Północna ma zróżnicowany klimat od zimnej Skandynawii po ciepłe kraje basenu Morza Śródziemnego. Firmy nasienne poszczególnych krajów oraz mniejsi hodowcy mogliby przetestować swoje nasiona, a potem zaistnieć na rynku europejskim. Niestety aby taki system mógł działać konieczne są dwa warunki do spełnienia. Po pierwsze firmom nasiennym musi zależeć na klientach indywidualnych – ogrodnikach i działkowiczach, bo to oni śledzą wyniki testów i potem kupują nasiona.
Drugi warunek – zniesienie prawnych ograniczeń wymiany nasion pomiędzy krajami EU- wydaje się obecnie nieosiągalny.
Tak więc raczej nie mamy szans na odpowiednik amerykańskiego systemu wyboru najlepszych nasion. Pozostaje śledzenie informacji internetowych, czytanie blogów ogrodniczych i własne doświadczenia uprawowe.
Dodaj komentarz