Wapnowanie gleby jest niezbędnym zabiegiem uprawowym. Znane każdemu ogrodnikowi i rolnikowi od wieków. Ale czy zawsze przeprowadzane w sposób zapewniający dobry efekt podwyższenia pH gleby? Oto kilka ważnych zasad dotyczących procesu skutecznego odkwaszania gleby.
Metoda czyli wapnowanie gleby po wierzchu
Częsty błędem popełnianym przez ogrodników, ale również rolników, jest posypywanie wapnem gleby, a następnie przekopywanie. Nie ma znaczenia jaki rodzaj wapna zastosujemy. Jedyną efektywną metodą odkwaszania gleby jest wysiew nawozu wapniowego na powierzchnię pola, tak aby wapń zawarty w nawozie miał czas na powolne przeniknięcie w głąb warstwy ornej. Nawóz mineralny jakim jest wapno, do przemieszczania się potrzebuje wody. Tylko z wodą opadową przenika grawitacyjnie w głąb gleby i łączy się tam z kwasami powodując zmianę pH podłoża.
Mieszając wapno z glebą podczas przekopywania grządek wapń w sposób grawitacyjny opuszcza warstwę orną nie zmieniając jej odczynu.
Rodzaj czyli jakość nawozu wapniowego
W sprzedaży jest wiele rodzajów nawozów wapniowych. Efektywność nawozu wapniowego zależy przede wszystkim od jakości substancji odkwaszającej.
Surowiec – węglan wapnia
Nawóz powinien zawierać co najmniej 95% węglanu wapnia i jak najmniej innych substancji, w tym wody. Im mniejsza zawartość węglanów tym gorszy nawóz. Musi łatwo uwalniać jony wapnia w kontakcie z kwasami. Nie może mieć postaci krystalicznej mączki wapiennej, bo taka forma nie będzie reaktywna.
Wapno w formie pylistej trudniej się rozprowadza, a poza tym jak sama nazwa wskazuje – wszystko, włącznie z ogrodnikiem, jest opylone na biało. Wapno granulowane łatwiej dawkować i nie kurzy się.
Pojedyncze cząstki wapiennego nawozu granulowanego muszą być maksymalnie rozdrobnione do wielkości kilku mikronów w przeważającej części masy. Jeżeli nawóz składa się z większych to nie będzie działać. Rozdrobnienie nie jest równoznaczne z wielkością granulek nawozu. Oczywiście wielkość granulki 2-4mm jest optymalna i najłatwiej równomiernie rozsypać je po ziemi.
Jak sprawdzić rozdrobnienie wapnia?
Rozdrobnienie surowca łatwo sprawdzić wsypując łyżkę nawozu do szklanki z wodą. Jeżeli tworzy się mleczna zawiesina i nawóz się w całości rozwadnia tworząc koloid, to jest wytworzony z odpowiedniego surowca i możesz mieć pewność, że zadziała. Jeżeli jednak nawóz się słabo rozpuszcza lub wcale, a na dnie pozostaje piasek i kamyczki, nawóz na pewno nie zadziała, a jego skuteczność będzie na poziomie 5% masy.
Film z przeprowadzonej przeze mnie próby można zobaczyć na mojej stronie na FB.
Jak stosować wapno w agrotechnice
Nawozy wapniowe są nawozami z grupy nawozów dla gleby. Oznacza to oczywiście, że kolejność jest najważniejsza: najpierw przygotowujemy glebę a potem odżywiamy rośliny. Najpierw odkwaszamy glebę, a dopiero później dostarczamy roślinom odżywcze nawozy. Tylko w odpowiednim dla danej rośliny odczynie glebowym może ona pobierać niezbędne dla swojego wzrostu pierwiastki. Zachowując właściwą kolejność wapnowanie nawożenie unikamy niepotrzebnego i tak naprawdę nieskutecznego przenawożenia.
Podsumowanie
Wapnowanie gleby wydaje się zajęciem prostym i łatwym i tak faktycznie jest. Dobrze aby jeszcze zabieg ten działał tak, jak tego oczekujemy. Zanim poznałam powyższe zalecanie agrotechniczne sama latami przekopywałam wapń, powodując jego przemieszczanie się w głąb gleby. A potem problemy z suchą zgnilizną wierzchołkową pomidorów. W tym sezonie pozwolę granulkom wapnia spokojnie rozpuszczać się i przemieszczać w głąb gleby podczas jesieni i zimy. Wszak wapno nie jest nawozem dla rośliny ale dla gleby
Dodaj komentarz