Pędraki, czyli larwy chrząszczy, to kolejne po nicieniach bytujące w glebie szkodniki ogrodowe. Choć często pozostają niezauważone, to potrafią wyrządzić ogromne szkody w naszych uprawach. Podgryzają korzenie roślin, co prowadzi do ich osłabienia, a nawet obumarcia. Jak rozpoznać obecność pędraków w ogrodzie i jakie są skuteczne sposoby na ich zwalczanie?
Trochę biologii czyli czym są pędraki i jakie szkody wyrządzają
Pędraki to larwy chrząszczy, takich jak chrabąszcze majowe, guniaki czy ogrodnice. Są to białe, grube larwy z brązową głową, które żywią się korzeniami roślin. Największe szkody wyrządzają wiosną i latem, gdy są najbardziej aktywne. Objawy ich obecności to:
- Osłabione rośliny: Pędraki podgryzają korzenie, co prowadzi do zahamowania wzrostu roślin, żółknięcia liści i obumarcia.
- Dziury w bulwach i korzeniach: Pędraki często żerują na bulwach warzyw, takich jak marchew czy buraki, tworząc w nich charakterystyczne dziury.
- Uschnięte rośliny :Młode sadzonki roślin, także trawy są szczególnie narażone na ataki pędraków, które mogą całkowicie zniszczyć ich system korzeniowy.
Jak rozpoznać obecność pędraków
Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy w naszej glebie są pędraki, jest dokładne przekopanie ziemi. Larwy są zwykle widoczne gołym okiem. Ja najczęściej znajduję je podczas przesiewania kompostu. Można również zastosować pułapkę: zakopujemy w ziemi kawałek marchwi lub buraka, miejsce oznaczamy patykiem, a po kilku dniach sprawdzamy, czy pojawiły się pędraki.
Jak zwalczać pędraki
Metody naturalne
- Rośliny odstraszające: Niektóre rośliny, takie jak wrotycz, gryka czy uniwersalny sojusznik ogrodnika – aksamitka, wydzielają substancje, które odstraszają pędraki. Można je sadzić w pobliżu upraw, aby chronić rośliny przed szkodnikami.
- Nawozy naturalne: Nawóz z pokrzyw lub wywar z cebuli to naturalne środki owadobójcze, które można zastosować do opryskiwania roślin i gleby.
- Ptaki: Ptaki, takie jak kosy czy szpaki, chętnie zjadają pędraki. Dzieje się to najczęściej podczas jesiennego przekopywania grządek. Ptaki pracowicie przeglądają skiby ziemi w poszukiwaniu swoich przysmaków. Można przyciągnąć je do ogrodu, wieszając karmniki i budki lęgowe.
- Drobne ssaki : pędraki zjadają krety, ryjówki i jeże. Z tej grupy tylko jeż jest zupełnie nieszkodliwy dla roślin ogrodowych.
- Czarna folia : rozłożona np. na trawniku niszczonym przez pędraki sprawia, że szkodniki, które żerują nocą, zostaną oszukane i wyjdą na powierzchnię gleby. Po zdjęciu folii będą stanowić łatwy łup dla ptaków.
Jeśli powyższe metody okażą się niewystarczalne, lub ilość pędraków jest zbyt duża to trzeba sięgnąć po preparaty do zwalczanie pędraków.
Biologiczne zwalczanie pędraków
Do ograniczania ilości pędraków i innych szkodników glebowych można wykorzystać preparat SoilControl w skład produktu wchodzą wyselekcjonowane pożyteczne mikroorganizmy glebowe – bakterie, grzyby oraz wyciągi roślinne wspierające naturalną, systemiczną odporność roślin na stresy biotyczne, przyczyniając się jednocześnie do rewitalizacji gleb. Preparat wprowadzamy do gleby podczas jesiennych i wiosennych zabiegów uprawnych albo poprzez namaczanie sadzonek czy materiału siewnego lub oprysk podczas wegetacji.
Do zwalczania pędraków można stosować także preparaty zawierające pożyteczne nicienie Heterorhabditis bacteriophora pasożytujące na pędrakach i prowadzące do ich śmierci.
W ostateczności pozostaje zwalczanie chemiczne przy użyciu wszechstronnego Mospilanu. Opryskuje się rośliny na których żerują chrząszcze oraz glebę w okolicy roślin. W ogrodach na działkach to metoda trudna a właściwie niewykonalna. Jak i po co opryskiwać wszystko w ogrodzie?
Moje przejścia z pędrakami
Co roku podczas wiosennego przesiewania kompostu znajduję kilka larw pędraków i drutowców. Pracowicie wybieram je z przesianej ziemi, która później posłuży do nawożenia pomidorów i innych roślin w ogrodzie. Przesiany kompost wsypuję do dołków w które sadzę min. pomidory. Teraz podczas usuwania krzaków pomidorów w korzeniach kilkunastu roślin znalazłam dorodne pędraki. Po raz pierwszy mam do czynienia z taką sytuacją. Prawdopodobnie w ziemi kompostowej znajdywały się jaja chrabąszcza, które z racji niewielkich rozmiarów pozostały niezauważone. I tak latem z jaj wylęgły się pędraki.
Aby w przyszłym roku uniknąć takiej sytuacji do przesianego kompostu dodam preparatu SoilControl. Jego skuteczność w zwalczaniu nicieni glebowych w uprawie marchwi mam już sprawdzoną, teraz czas na walkę z pędrakami.
Pędraki to uciążliwy szkodnik, ale zwalczanie ich jest możliwe. Kombinacja metod naturalnych, biologicznych oraz odpowiednia profilaktyka pozwolą nam cieszyć się zdrowym i pięknym ogrodem. Pamiętajmy, że najważniejsze jest regularne obserwowanie roślin i szybka reakcja w przypadku pojawienia się pierwszych objawów żerowania pędraków.
Dodaj komentarz