Cięcie pomidorów jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który wpływa na zdrowie roślin i jakość plonów. Jest powszechnie stosowane przez ogrodników. Jednak niewłaściwe cięcie może zrobić więcej szkód niż pożytku, dlatego trzeba stosować się do zaleceń agrotechniki.
Dlaczego przycinać pomidory w lipcu?
Zwiększenie plonów
Przycinanie pozwala roślinie skupić energię na produkcji owoców zamiast na rozwijaniu liści i pędów. Dzięki temu pomidory mogą szybciej dojrzewać i być większe.
Poprawa cyrkulacji powietrza i nasłonecznienia
Usunięcie nadmiaru liści i pędów poprawia cyrkulację powietrza wokół rośliny, co zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.
Przycinanie zapewnia także lepszy dostęp światła słonecznego do owoców, co sprzyja ich dojrzewaniu i poprawia smak.
Łatwiejsza pielęgnacja rośliny
Mniejszy, bardziej kompaktowy kształt pomidora ułatwia prowadzenie zabiegów ochrony, czyli opryskiwanie ale również ułatwia podwiązywanie pędów, podlewanie i zbieranie owoców.
Cięcie pomidorów nie tylko w lipcu
Usuwanie odrostów/wilków
W całym cyklu rozwojowym pomidora trzeb usuwać odrosty/wilki pojawiające się w kątach pomiędzy łodygą a liściem. Najlepiej usuwać je, gdy są małe (około 5 cm długości), bo można je delikatnie wyłamać palcami.
Usuwanie dolnych liści
Liście znajdujące się blisko ziemi są podatne na choroby. Usunięcie dolnych liści poprawia cyrkulację powietrza i zmniejsza ryzyko infekcji. Zaleca się usuwanie liści do pierwszego grona owoców.
Usuwanie chorych liści
Wszystkie liście z objawami chorób należy usuwać. Dopiero po ich usunięciu ( i zerwaniu dojrzewających owoców) stosujemy środki ochrony roślin.
Przycinanie wierzchołków
Obcięcie wierzchołka wzrostu pomidora powoduje zahamowanie wzrostu na wysokość i skupienie rośliny na dojrzewaniu już zawiązanych owoców. Termin cięcia trzeba dobrać do klimatu. Dawniej zalecano ogławianie pod koniec lipca, potem w połowie sierpnia. Ja czekam zwykle do końca sierpnia. Inna wskazówka dotyczy ilości gron i poleca ogławianie po zawiązaniu 6 gron przez pomidora.
Czy każdy pomidor wymaga cięcia?
Odmiany wysokorosnące wymagają regulacji – usuwania odrostów i ogławiania.
Pomidory samokończące – karłowe nie wymagają cięcia.
Pomidory koktajlowe z reguły nie potrzebują cięcia, ale to zależy od odmiany. Niektóre np. Sungold potrafią wyprodukować taką ilość łodyg i gałązek, że krzak przypomina busz. Jeśli masz dużo miejsca możesz pozostawić krzak bez formowania. Ja przeważnie staram się nadać mu odpowiedni, wzniesiony pokrój. Łatwiej wtedy podwiązywać go do palika i zrywać owoce.
Cięcie pomidorów – praktyczne porady
Ciecie czy obrywanie liści prowadź zawsze w suchy dzień, aby rany szybko się goiły.
Najpierw usuwaj zdrowe odrosty ze wszystkich pomidorów, potem chore liście.
Jeśli stosujesz sekator lub nóż pamiętaj o odkażaniu narzędzi, aby nie przenosić chorób.
Jednorazowo usuwaj 2-3 dolnych liści poniżej pierwszego grona owoców.
W ogrodnictwie ważna jest systematyczność. Nowo wyrastające odrosty i podejrzane liście trzeba usuwać na bieżąco. Wtedy stres rośliny i możliwość nasilenia zmian chorobowych jest mniejsza. Regularne i właściwe cięcie pomoże utrzymać rośliny zdrowe, produktywne i łatwiejsze w pielęgnacji.
Dodaj komentarz