Arboretum w Rogowie ma już 100 lat. Z okazji tego jubileuszu ukazał się piękny album ” Arboretum w Rogowie najcenniejsze kolekcje” autorstwa Piotra Banaszczaka, wydany przez Wydawnictwo SGGW.

Historia Arboretum w Rogowie

Arboretum powstało w 1923 roku jako baza terenowa dla naukowców z warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz miejsce zajęć praktycznych studentów tej uczelni. Oprócz naturalnego obszaru leśnego obejmowało również poletko z obcymi gatunkami drzew, które mogłyby nadawać się do nasadzeń w polskich warunkach klimatycznych.

Wojnę przetrwała połowa kolekcji. Kolejne lata to początkowo odbudowa, a potem ciągła rozbudowa zbiorów Arboretum. Obecnie kolekcje botaniczne obejmują ponad 5000 gatunków i odmian roślin rosnących na 54ha. Z tego zwiedzającym, których co roku jest 50000, udostępniono 41ha.

Działy Arboretum w Rogowie

Kolekcje dendrologiczne

To najważniejsza i najbogatsza kolekcja botaniczna, która obejmuje 3000 drzew i krzewów. Największa grupa to klony, mające status Kolekcji Narodowej. Podobny status ma kolekcja stewarcji i araliowatych. Ale są tu równiej jedne z większych w Polsce zbiorów magnolii, kalin, grabów, jarzębów, trzmielin, ostrokrzewów, dereni, różaneczników i azalii.

Oddzielny dział obejmuje dendroflorę Chin.

Leśne powierzchnie doświadczalne

To poletka obsadzone jednym gatunkiem drzew przypominające leśne ” pola uprawne”, czyli lasy gospodarcze. W arboretum dominują drzewa iglaste, ale są również dęby, klony, buki.

Odmiany dębów
Dęby są szczególnie atrakcyjne jesienią

Alpinarium i rośliny nadwodne

Spotkamy tu typowe rośliny górskie jak kosodrzewina, a także krzewinki i byliny skalne. W stawie na terenie alpinarium znajduje się kolekcja grzybieni, a na terenie sztucznego torfowiska rośliny typowe dla takiej lokalizacji.

Ogród Ginących Roślin Świata

Ogród obejmuje zagrożone wyginięciem gatunki roślin.

Kolekcja liliowców

Kolekcja liliowców otoczona jest półnaturalną łąką kwietną.

Pory roku w Arboretum

Kolejny rozdział albumu pokazuje, jakie rośliny kwitnące możemy podziwiać w kolejnych porach roku kalendarzowego. Rozpoczynając od przedwiośnia z kwitnącymi roślinami cebulowymi np. łanów zawilca gajowego, poprzez lato pachnące lipami, aż po pełną barw liści jesień. Już sam ten skrótowy przegląd zachęca do odwiedzania Arboretum o każdej porze roku.

Wiosna w Arboretum w Rogowie
Pełnia wiosny i wczesne lato w arboretum

Kolekcje botaniczne

W tej części albumu opisano i bogato zilustrowano wszystkie wspomniane kolekcje roślin. Przegląd rozpoczyna Narodowa kolekcja klonów. Tu oprócz popularnych w ogrodach klonów palmowych opisano mniej znane gatunki np. klon strzępiastokory.

Nie brakuje ciekawostek botanicznych takich jak tropikalne drzewo owocowe urodlin, kolekcja bambusów, pięknotek, kielichowców.

Odwiedzając Arboretum w lipcu trzeba koniecznie zobaczyć kwitnące kardiokrinum olbrzymie, bardzo rzadką krewniaczkę lilii.

Wielbiciele oczarów mogą poznać rosnące w Polsce gatunki, w tym kwitnący jesienią oczar wirginijski. Najstarsze okazy osiągają 11m szerokości.

Pełnia wiosny należy do kwitnących magnolii – tych popularnych jak magnolia pośrednia, japońska ale także do rzadko spotykanej zimozielonej magnolii sinej.

Latem w Arboretum zachwyca kolekcja hortensji bukietowych, ogrodowych, piłkowanych, dębolistnych i pnących.

Leśne powierzchnie doświadczalne

W tym rozdziale przedstawiono wszystkie gatunki drzew uprawianych na poletkach doświadczalnych, ich cechy uprawowe i użytkowe. Przegląd rozpoczynają jodły, potem klony ( w tym klon cukrowy – źródło syropu klonowego) i pozostałe gatunki drzew iglastych i liściastych. Moją uwagę przykuł dąb burgundzki, zwany frędzelkowatym. Nazwa pochodzi od frędzelkowatych miseczek otaczających żołędzie. Rośnie w południowej Europie.

Ogrody Zacisza
Dąb burgundzki spotkany podczas wakacji we Włoszech ( Lazio)

Zaproszenie do Arboretum w Rogowie

Ta książka, to nie tylko przegląd i opis rosnących w arboretum roślin. To pięknie ilustrowane zaproszenie do odwiedzenia tej leśnej oazy. Wizyta o każdej porze roku dostarcza innych wrażeń, więc nigdy nie jest za późno na leśną wycieczkę.