Lato to czas podróży dalekich i bliskich. Dlaczego warto odwiedzić Wilanów? Doskonale znane polskim miłośnikom ogrodów pałacowych o każdej porze roku zachęca do odwiedzin.

45-hektarowy zespół pałacowo-parkowy Wilanowa składa się z  kilku zróżnicowanych stylowo części : Ogród Północny, Ogród Barokowy, Ogród Różany, dwa parki krajobrazowe – Północny i Południowy oraz Ogród przy Oranżerii.

Przedpole

Przedpole prowadzące do pałacowego dziedzińca składa się z czterech kwater obwiedzionych ceglano-ceramicznym murkiem i obsadzonych rzędami drzew. Centralna szeroka aleja wiedzie wprost na dziedziniec pałacowy poprzez fosę z ceglanym murem oporowym oraz barokową bramę z kamiennymi figurami Marsa i Wenus.

Dziedziniec

dziedziniec pałacu w Wilanowie
Rabata z floksami – dziedziniec pałacu Wilanów

Królewski dziedziniec tworzy  rozległy owalny trawnik (gazon) otoczonym drogą dojazdową. Wyjątkowymi ozdobami dziedzińca są wiekowe magnolie oraz pomnikowa lipa drobnolistna. Monotonię zieleni ożywia rozległa rabata kwiatowa, gęsto obsadzona kolorowymi kwiatami, teraz są to łany różowych floksów. Główne wejście do ogrodów wiedzie przez kamienną pergolę z bramą witającą gości łacińskim cytatem z Horacego: „Ducite solicitae quam iucunda oblivia vitae”. Tekst zachęca do zapomnienia o codziennych troskach życia i zażycia odpoczynku w ogrodzie.

Ogród Północny

Wilanów ogród północny
Kwiatowe rabaty w ogrodzie północnym w Wilanowie

Dawny sad i ogród warzywny Jan III zamieniono w XVIII wieku na ogród ozdobny. Regularny układ kwater obwiedzionych niskimi żywopłotami z bukszpanu i wypełnionymi ozdobnymi trawnikami, strzyżonymi w stożki cisami, klombami kwiatowymi oraz dekoracyjnymi ornamentami. Centralnym elementem ogrodu jest fontanna zwieńczona figurą młodego trytona z rogiem. Od północy ogród ograniczony jest szpalerem z grabu  z wnękami na kamienne ławy, od wschodu zaś metalową pergolą obsadzoną lipami i bluszczem pospolitym. W zachodniej części ogrodu znajduje się Gaj Akademosa, zaprojektowany w połowie XIX wieku jako miejsce zaciszne, służące do odpoczynku i rozmyślań. Za posągami Jana Kochanowskiego i Franciszka Karpińskiego, polskich poetów sławiących uroki życia na wisi, znajduje się owalny placyk otoczony półkolistą kamienną ławą, nawiązującą do „ławek szeptów”.

Wilanów ogród północny

Ogród Barokowy

Ogród  barokowy podzielony jest na dwie części, taras górny i dolny. Obecny kształt tarasu górnego nawiązuje do XVII-wiecznego projektu królewskiego architekta Augustyna Locciego. Ogród na planie wydłużonego prostokąta posiada szesnaście kwater obwiedzionych żywopłotami z bukszpanu i ozdobionych bordiurami kwiatowymi, strzyżonymi w ostrosłupy grabami oraz ornamentami z bukszpanu, kolorowego kruszywa i tłuczonej cegły. Wśród uprawianych tu roślin znaleźć można kwitnące liliowce, lilie, przetaczniki. Dopełnieniem barokowej kompozycji są drzewka pomarańczowe oraz rośliny egzotyczne w dębowych donicach malowanych w biało-zielone pasy, wystawiane w okresie letnim. Cztery geometryczne kwatery ozdabiają strzyżone w stożki cisy oraz bordiury kwiatowe. Całość zamyka boskiet, czyli zwarty masyw drzew ujęty w strzyżone ściany szpalerów. Poprzecinane regularnie alejkami otwierają widoki na Jezioro Wilanowskie oraz tworzą zaciszne gabinety ogrodowe. Wzdłuż Jeziora Wilanowskiego biegnie szeroka promenada spacerowa, z której roztacza się malowniczy widok na przeciwległy brzeg.

Wilanów Ogród Barokowy
Ogród Barokowy Wilanów

Ogród Różany

Ogród Różany nawiązuje do pierwotnego projektu Bolesława Podczaszyńskiego z poł. XIX wieku. Kameralne wnętrze ogrodu ograniczone jest od północy skrzydłem pałacu, od wschodu żelazną pergolą, od południa zaś niskim murkiem z półkolistym występem i wazonami na kwiaty. Otaczają ją kwatery obwiedzione niskimi żywopłotami z bukszpanu i obsadzone historycznymi odmianami róż angielskich i francuskich w pastelowych odcieniach. Ich dopełnieniem są rośliny porastające wazy ogrodowe, winorośl japońska porastająca pergolę oraz powojniki ozdabiające taras z figurami lwów.

Wilanów Ogród Różany
Ogród Różany Wilanów

Ogród przy Oranżerii

Przylegający bezpośrednio do Oranżerii ogród jest najmłodszą częścią wilanowskiego założenia. Kwatery ogrodowe obsadzono czerwonymi różami i funkiami. Przestrzeń wokół ozdobiono roślinami egzotycznymi w donicach, przenoszonymi tu każdego lata. Wśród znajdujących się tu okazów zauważyłam kwitnącą i owocując passiflorę.

Męczennica gigant
Passiflora

Ponadto w donicach posadzono palmy daktylowe , palmy kencje, bananowce oraz figowce i zioła śródziemnomorskie. Mimo zapowiedzi nie było kiermaszu roślin egzotycznych, który ma się odbywać w każdy czwartek .

Cały zespół parkowy jest bardzo zadbany, cieszą oko wypielęgnowane rabaty kwiatowe i skoszone trawniki. Wszystkie obwódki rabat oraz żywopłoty są elegancko przystrzyżone. Zauważyłam wielką dbałość i pracowitość parkowych ogrodników, widać że zarówno projektanci nasadzeń jak i osoby dbające na co dzień o rośliny wkładają w tę pracę dużo serca .

Ale to nie koniec atrakcji – kto ma czas i siły może zwiedzić także Park krajobrazowy północny i południowy oraz rezerwat Morysin. Ja wybrałam zwiedzanie pałacowych komnat, zwłaszcza że pogoda tak typowa dla tego roku postanowił lekko pokropić ogrodowych spacerowiczów.