Ochrona pomidorów przed zarazą ziemniaczaną jest nieodłącznym elementem uprawy pomidorów gruntowych. O ile nie  mieszkasz w słonecznej Kalifornii albo na Sycylii prędzej czy później pojawi się pierwszy zainfekowany liść i trzeba podjąć decyzję – ratujemy czy rezygnujemy z pomidorów. Brak reakcji we wczesnym etapie zakażenia może doprowadzić do zniszczenia uprawy.

Zaraza ziemniaczana

Zaraza ziemniaczana, której sprawcą jest grzybopodobny organizm Phytophthora infestans, stanowi największe zagrożenie chorobowe dla pomidorów w uprawach polowych. Phytophthora infestans poraża wszystkie nadziemne części rośliny pomidorów. Na liściach tworzą się wodniste, rozmyte oliwkowo-czarne plamy. A przy wysokiej wilgotności powietrza w miejscach plam na dolnej stronie liści widoczny jest białawy nalot zarodnikującej grzybni. W warunkach wysokiej presji choroby w tym samym czasie na łodygach i owocach powstają brunatne plamy.

Liść pomidora z objawami zarazy ziemniaczanej

Od okresu infekcji do powstania pierwszych objawów choroby, w zależności od temperatury i wilgotności powietrza, upływa zwykle 6–10 dni.

Ochrona

Sztuka skutecznej ochrony pomidorów polega na podejmowaniu właściwych decyzji o momencie pierwszego zabiegu oraz o wyborze  odpowiedniego środka ochrony.

Moment rozpoczęcia ochrony pomagają określić komunikaty warzywnicze, które zwykle dotyczą ziemniaków. Jeśli w danym rejonie zaraza wystąpiła na ziemniakach, to wkrótce pojawi się też na naszych pomidorach. Można w tym momencie wykonać oprysk zapobiegawczy, lub bacznie obserwować swoje rośliny. Ja stosuję drugą opcję, ale pomidory mam pod domem, więc codzienna obserwacja jest jak najbardziej możliwa.

Wybór odpowiedniego środka ochrony należy dokonać w oparciu o aktualny Program Ochrony Roślin Warzywnych.

Zapobiegawczo, gdy nie widać jeszcze żadnych objawów choroby można stosować środki kontaktowe, w tym miedziowe. Jeśli pojawią się pierwsze objawy na liściach należy zastosować środek wgłębny lub układowy.

Niektóre preparaty złożone ( np Cabrio Duo czy Signum) zwalczają jednocześnie drugą popularną chorobę grzybową pomidorów – alternariozę. Zwłaszcza w fazie intensywnego kwitnienia pomidorów przy upalnej i suchej pogodzie jaka obecnie trwa alternarioza rozwija się szybciej niż zaraza ziemniaczana. Stąd polecane przez doradców warzywniczych użycie Cabrio Duo, który skutecznie zwalcza alternarię.

Alternarioza na liściu pomidora

Cabrio Duo 112 EC dzięki zawartości piraklostrobiny nie tylko zwalcza patogeny chorobotwórcze, ale także wpływa na fizjologię roślin intensyfikując ich wzrost. Zaobserwowano także w praktyce, że stosowanie tego produktu w okresie kwitnienia ogranicza występowanie bakteryjnej centkowatości pomidora.
Signum 33 WG zaleca się stosować na początku dojrzewania owoców, kiedy pomidory zaczynają się przebarwiać. Taki zabieg pozwala utrzymać zdrowotność plonu podczas dojrzewania owoców.

Zawsze należy przestrzegać podanych na etykiecie produktu czasu karencji, il0ści dopuszczalnych zabiegów i odstępów między nimi. Aby zapobiec uodporniniu się patogena konieczna jest zmiana grupy chemicznej jakiej wywodzi się dany środek. Oprysku dokonujemy tylko wieczorem aby nie narażać owadów zapylających na zatrucie, a pomidorów na poparzenia liści.